چکیده متن
در مقاله پیشین با عنوان فرآیند کاوی چه چیزی نیست؟ 1 و 2 به بررسی تفاوت میان فرآیندکاوی و ابزارهای مدلسازی و ترسیم فرآیندها پرداختیم، مقاله حاضر تفاوت این ابزار فرآیندی با شبیه سازی فرآیند را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. افرادی که انیمیشن فرآیند را می بینند گاهی فرآیندکاوی را با [...]
اشتراک گذاری

فرآیندکاوی چه چیزی نیست؟۳


در مقاله پیشین با عنوان فرآیند کاوی چه چیزی نیست؟ ۱ و ۲ به بررسی تفاوت میان فرآیندکاوی و ابزارهای مدلسازی و ترسیم فرآیندها پرداختیم، مقاله حاضر تفاوت این ابزار فرآیندی با شبیه سازی فرآیند را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

افرادی که انیمیشن فرآیند را می بینند گاهی فرآیندکاوی را با شبیه سازی اشتباه میگیرند. دلیل این است که بسیاری از ابزارهای مدلسازی و شبیه سازی فرآیند دارای قابلیت ایجاد خروجی نمایش هستند که جریان فرآیند را به صورت پویا تجسم کند، بنابراین به نظر میرسد مشابه باشند. اما انیمیشن در فرآیندکاوی متفاوت است، زیرا فرآیند واقعی که رخ داده است را مجدداً نمایش میدهد.

ابزارهای شبیه سازی معمولاً بر اساس مدل های دستی ساخته شده و برای نمایش سناریوهای مختلف “اگر آنگاه” هستند. ایده این است که میخواهید گزینه های جایگزین بهبود فرآیند را قبل از آنکه پول زیادی برای پیاده سازی آن در دنیای واقعی سرمایه گذاری کنید، در محیط شبیه سازی آزمایش کنید. با این حال، برای استفاده موفق از شبیه سازی، باید یک مدل خوب داشته باشید که جهان واقعی را به عنوان یک نقطه شروع بازتاب دهد. در غیر این صورت، تمام تحلیل هایی که در شبیه سازی انجام می دهید بی ارزش هستند. دشواری ارائه مدلی خوب برای شروع ممکن است یکی از دلایلی باشد که شبیه سازی (اگر چه ابزار شبیه سازی تجاری برای چندین دهه در دسترس بوده است) امروزه زیاد به کار گرفته نمیشود. این واقعیت که شبیه سازی با یک مدل آغاز می شود، در حالیکه فرآیندکاوی با داده آغاز میشود، منجر به ایجاد دو مزیت فرآیندکاوی نسبت به شبیه سازی میشود.

الف) سودمندی شبیه سازی به اعتبار مدل وابستگی شدیدی دارد. این بدان معنا است که تمام تأثیرات مربوط به رفتار فرآیند باید شناخته و در نظر گرفته شوند. برای فرآیندهای ساده و پایدار این کار ممکن است مفید باشد، اما برای بسیاری از فرآیندهای پیچیده، نزدیک به “مدلسازی کل جهان” میشود. در فرآیندکاوی، لازم نیست گلوگاه ها و مشکلات از پیش شناخته شده باشند. آنها می توانند بر اساس داده واقعی مشاهده و بررسی شوند. “چرا همیشه قبل از فعالیت X کارها روی هم جمع میشوند؟” علت اصلی ممکن است ریشه در ساختار انگیزشی، مشکلات افراد، حجم زیادی کار افراد و یا آب و هوا داشته باشد.

ب) در شبیه سازی، همه چیز باید در یک مدل واحد مجسم شود. علاوه بر الزام “کامل بودن”، پیچیدگی را هم زیاد میکند، زیرا همیشه آسانتر است که جنبه های مختلف یک فرآیند را به صورت جداگانه مدلسازی کنیم تا اینکه تمام وابستگی ها را مدل کنیم. در فرآیندکاوی، میتوان چندین مدل برای دستیابی به بینش هایی درمورد دیدگاه های مختلف فرآیند )مانند جریان فرآیند، جریان سازمانی داده و غیره( ایجاد کرد. این مدل ها می توانند برای درک بهتر مشکل جداگانه و به مقدار لازم دقیق باشند.

فرآیندکاوی مکمل شبیه سازی است و میتواند به ایجاد مدل های بهتر شبیه سازی به عنوان نقطه شروع کمک کند. شما میتوانید فرآیندکاوی را برای کشف جریان های واقعی به کار گیرید و از آنها به عنوان مدل پایه ای در ابزار شبیه سازی استفاده کنید. فرآیندکاوی میتواند به شما در پرکردن پارامترها (زمان اجرا، زمان انتظار، سطح بهرهبرداری، توزیع موارد جدید وارد شده و …)در مدل شبیه سازی بر اساس اطلاعات واقعی کمک کند. با این حال، مدلسازی و در نتیجه شبیه سازی رفتار انسان سخت است.

 

تهیه و تنظیم: سیما قربانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *