چکیده متن
در بخش قبل از سری مطالب آموزش BPMN 2.0 با انواع فعالیت ها آشنا شدیم. در اینجا به معرفی درگاه‌ها (Gateways) خواهیم پرداخت.Gateway یا دروازه یا درگاه در BPMN 2.0 نشان دهنده نقاط تصمیم گیری است که جریان فرآیند را با توجه به شرایط مختلف تنظیم می کند. در ادامه بیشتر با این نماد آشنا [...]
اشتراک گذاری

معرفی Gateway ها در استاندارد BPMN 2.0


در بخش قبل از سری مطالب آموزش BPMN 2.0 با انواع فعالیت ها آشنا شدیم. در اینجا به معرفی درگاه‌ها (Gateways) خواهیم پرداخت.Gateway یا دروازه یا درگاه در BPMN 2.0 نشان دهنده نقاط تصمیم گیری است که جریان فرآیند را با توجه به شرایط مختلف تنظیم می کند. در ادامه بیشتر با این نماد آشنا می‌شویم.

Exclusive Gateways

بخش هایی از فرآیندهای کسب و کار هستند که در آن مسیر جریان فرآیند، می تواند به دو یا بیشتر مسیر تقسیم شود که تنها اتخاذ یکی از آنها شدنی است. در اکثر مواقع یک مسیر  عادی( Default) وجود دارد که در صورت عدم انتخاب مسیر های دیگر، انتخاب خواهد شد. دو نوع تصمیم گیری وجود دارد:

  • تصمیم گیری بر اساس Data: اغلب از این مکانیزم تصمیم گیری استفاده می شود و می تواند به وسیله یک “X” نمایش داده شود. (اما باید در نقاط مختلف فرآیند، به یک شکل نمایش داده شود). این مکانیزم تصمیم گیری، داده‌های ورودی را بررسی می کند که آیا صحیح است یا نه و با توجه به این داده‌های ورودی در مورد مسیری که باید طی شود تصمیم گیری می‌کند.
  • تصمیم گیری بر اساس Event: بیشتر زمانی استفاده می شود که امکان ایجاد یا اتفاق یک رخداد وجود داشته باشد تا یک شرط یا حالت. برای مثال حالتی را درنظر بگیرید که واحد تصمیم گیرنده بعد از دریافت یک پرونده، در صورتی که با فرمت A باشد، از یک مسیر استفاده کرده و در غیر اینصورت مسیر B را پیش گیرد. در این حالت تصمیم گیری خاصی انجام نمی‌شود بلکه با توجه به امکان رخداد هر کدام از اتفاقات، یک مسیر انتخاب می شود و تصمیم گیری وابسته به داده‌های دریافتی قبل از Gateway نیست. در شکل زیر در صورت دریافت پیام ۱ (نوع فعالیت receive است، یا اینکه می توان از رویداد receive استفاده کرد.)، مسیر بالا اتفاق می افتد. در صورت دریافت پیام ۲، مسیر وسط و در صورت عدم دریافت پیام پس از مدتی معین، مسیر پایین.

Inclusive Gateway:

در مورد تصمیماتی به کار می روند که امکان بیش از یک خروجی یا نتیجه وجود داشته باشد و مسیرهای مستقل را شامل می شود که حداقل یک مسیر آن باید انتخاب شود.  برای نمایش آن از یک لوزی کوچک استفاده می‌شود که نشانه آن ،“O” می باشد .

Complex Gateway:

زمانی که بیش از یک تعریف رفتاری (شرط ادامه فرآیند) می تواند اتفاق بیفتد که حداقل یکی از آنها باید انتخاب شود از آن استفاده می شود.

Parallel Gateway:

زمانی استفاده می شود که دو رویداد با هم و به صورت همزمان انجام می شود و از علامت “+” جهت نمایش آن استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *