چکیده متن

یکی از تاریخی‌ترین کاربردهای نگاره رویداد در ۱۵۰سال پیش شرح داده شده است. تنها هفت سال پس از تولید نخستین نسخه‌های “راهنمای قایقرانی موری”، صرفه‌جویی در صنعت قایقرانی در سراسر جهان در حدود ۱۰ میلیون دلار در سال شد.
و این ۱۵۰ سال پیش بود. می توانید تصور کنید که این مقدار امروز چه‌قدر پول می شود!

اشتراک گذاری

داده‌های بزرگ ۱۵۰ سال پیش


داده بزرگ پیش از این در قرن نوزدهم نیز وجود داشت. با نگاه به داستان “متیو موری” (Matthew Maury) احتمالاٌ به این نتیجه خواهید رسید.

آرشیو “رصدخانه نیروی دریایی ایالات متحده” تمام نامه های نیروی دریایی ایالات متحده را در قرن نوزدهم ذخیره کرد. این روزنامه‌ها شامل نوشته های روزانه مربوط به موقعیت، باد، جریان و هزاران جزئیات دیگر درباره‌ی سفر دریایی با کشتی بود. هیچ کس تا به حال هیچ کاری با این “نگاره رویداد” انجام نداده بود و حتی پیشنهاد شده بود که آنها را دور بریزند.

تا زمانی که متیو فونتین موری روی کار بیاید موری یک ملوان در نیروی دریایی ایالات متحده بود و از سال ۱۸۴۲ به بعد مدیر رصدخانه نیروی دریایی ایالات متحده بوده است. او داده ها را به طور سیستماتیک ارزیابی کرد و کتابچه هایی تصویری تهیه کرد که تصویری از باد و جریان های اقیانوس را به صورت بصری نشان می‌داد و می‌توانست هنگام برنامه‌ریزی مسیر خود به کاپیتان کشتیها کمک کند تا تصمیم‌گیری کنند. در سال ۱۸۴۸، کاپیتان جکسون از W.H.D.C.Wright یکی از اولین کاربرهای کتابچه راهنمای موری در سفری از بالتیمور به “ریو دو ژانیرو” بود و بیش از یک ماه زودتر از برنامه‌ریزی بازگشت. تنها هفت سال پس از تولید نخستین نسخه‌های راهنمای قایقرانی موری، صرفه جویی در صنعت قایقرانی در سراسر جهان در حدود ۱۰ میلیون دلار در سال شد.

و این ۱۵۰ سال پیش بود. می‌توانید تصور کنید که این مقدار امروز چه‌قدر پول می شود!

 

 

استفاده از داده ها برای توانمندسازی فرآیندها

ما با فرآیندکاوی در واقع در موقعیتی مشابه قرار داریم. ما به داده هایی که توسط سیستم‌های اطلاعاتی ثبت می‌شوند (زمانی که از فرآیندهای کسب و کار پشتیبانی می‌کنند، نه از نگاره رویداد واقعی) توجه می‌کنیم ، اما اغلب “فرآیندکاوی” اولین تلاش برای استفاده از این داده ها به شیوه‌ای ساختاری است.

بسیاری از فرآیندها معادلی به‌روز و مدرن برای “ورودی نگاره رویداد” را تولید می‌کنند که دقیقا مشخص می‌کند که یک فعالیت چه زمانی و توسط چه کسی انجام می‌شود.

تجزیه و تحلیل سیستماتیک در ردیابی نگاره‌های دیجیتال از طریق ابزار فرآیندکاوی، پتانسیل بسیار زیادی را برای همه سازمان‌هایی که در حال مبارزه با فرایندهای پیچیده هستند، فراهم می کند. از طریق تجزیه و تحلیل رویدادهای متوالی و timestamp هایشان ، فرآیندهای واقعی میتوانند به طور کامل و عینی بازسازی شوند و نقاط ضعف‌شان هم کشف ‌شود. اطلاعات داخل نگاره‌های IT میتوانند به طور خودکار برای تولید مدل‌های فرآیند، استفاده شوند، شکل ۲ (ب) را ببینید، که می‌تواند با متریک‌های فرآیند بیشتر توسعه داده شود و همچنین مستقیماً از داده‌ی نگاره استخراج شود. (برای مثال: زمان‌های اجرا و زمان‌های انتظار)

تهیه و تنظیم: نگین مداح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *