چکیده متن

در مطالب پیشین به تفصیل از مبحث Eventها انواع آن‌ها، وظایف و تعاریف  هریک تشریح گردید. در این مقاله و مقالات آتی به جز بعدی از سری Flow Objectها یعنی Activityها خواهیم پرداخت.
بطور کلی Activity عمل یا کاری که از طریق فرآیندهای کسب و کار انجام می‌شود. وظایفی که توسط انسان‌ها، اتوماسیون‌ها یا فعالیت‌های فرعی و جزئی‌تر صورت می‌پذیرد.  

اشتراک گذاری

آموزش گام به گام BPMN 2.0 – سری چهارم


در مطالب پیشین به تفصیل از مبحث Eventها، انواع آن‌ها، وظایف و تعاریف  هریک تشریح گردید. در این مقاله و مقالات آتی به جز بعدی از سری Flow Objectها یعنی Activityها خواهیم پرداخت.

Activity:

عمل یا کاری که از طریق فرآیندهای کسب و کار انجام می‌شود. وظایفی که توسط انسان‌ها، اتوماسیون‌ها یا فعالیت‌های فرعی و جزئی‌تر صورت می‌پذیرد.  بطور کلی فعالیت‌ها و وظایفی هستند که در سازمان و در طول یک فرآیند اتفاق می‌افتد.

Activity ها به دو دسته Task و sub process تقسیم می‌شوند.

  • Task

تاکنون تنها از وظایفی که از نوع تعریف نشده بودند استفاده نمودیم و این در حالیست که BPMN امکان کار با انواع وظایف را برای استفاده کاربر فراهم می‌کند. در همین راستا، BPMN مجموعه‌ای از انواع وظایف را که از نظر فنی قابلیت اجرا شدن دارند، شامل می‌شود که این مجموعه به وفور در فرآیندهای عملی به کار گرفته می‌شوند. این مجموعه در مدلسازی‌های مهندسی بسیار مفید بوده و استفاده می‌شوند.

موارد زیر در رابطه با Taskها قابل ذکر می‌باشند:

  • فعالیت منحصر به فردی است که در فرآیند وجود دارد.
  • انواع مختلفی از آن وجود دارند.(مثل ارسال یا دریافت پیام، تایید و …)
  • نشانه‌ها یا آیکن‌ها برای شناسایی بهتر نوع Task می‌تواند به آن اضافه شوند. (البته این موضوع نباید باعث اشتباه شدن آن با اجزای استاندارهای دیگر BPMN شود.)

انواع Taskها

Script:

از آنجایی که این وظیفه مستقیما توسط ماشین فرآیند کسب‌وکار انجام می‌شود، از این رو طراح یا مجری، متنی را در یک زبان خاص تعریف می‌کند که این متن می‌تواند توسط ماشین ترجمه و تفسیر شود. هنگامی که این وظیفه آماده انجام است، ماشین متن را به نمایش در می‌آورد.

Service:

وظیفه‌ای است که از انواع گوناگون سرویس‌ها استفاده می‌کند که می‌تواند به صورت یک وب سرویس یا یک برنامه کاربردی خودکار باشد. این نوع از وظایف توسط نرم‌افزار انجام می‌شوند که در آن‌ها از یکسری توابع برنامه‌ای به صورت اتوماتیک استفاده می‌شود، که BPMN فرض می‌کند که این توابع در قالب وب سرویس فراهم شده‌اند. Service Task جزئی از یک پیاده‌سازی یکپارچه فرآیندمحور است که توضیح می‌دهد چرا این پیاده‌سازی شباهت زیادی با مفهوم معماری سرویس‌گرا (SOA) دارد.

از جمله مثال‌هایی که می‌توان برای این نوع وظیفه نام برد می‌توان به رتبه‌بندی‌های اعتباری که توسط آژانس رتبه‌بندی در قالب فایل XML و از طریق HTTP در طول بررسی اعتبار انجام می‌پذیرد، نام برد. همچنین پیشنهاد کالاهای غیراستاندارد توسط حراجی‌های آنلاین، نمونه دیگری از وب سرویس می‌باشد.

Business Rule:

Business Rule Task  مکانیزمی را ایجاد می‌کند که طی آن ورودی برای یک ماشین قوانین کسب‌‍وکار تأمین می‌شود و خروجی ماشین که محاسبات است را دریافت می‌کند. ویژگی ورودی – خروجی این وظیفه به فرآیند این اجازه را می‌دهد که اطلاعات و داده را به ماشین قوانین کسب‌وکار فرستاده و ازآن دریافت کند. این نوع از وظیفه تنها به منظور بکارگیری قوانین کسب‌وکار استفاده می‌شود.

Receive:

در BPMN 2.0 دریافت پیام می‌تواند در قالب یک وظیفه جداگانه مدل شود. Receive task یک وظیفه ساده است که طی آن فرد در انتظار دریافت پیام از یک شریک خارجی (وابسته به فرآیند) می‌باشد. هنگامی که پیام دریافت می‌شود، این وظیفه به اتمام می‌رسد. این نوع وظیفه می‌تواند جایگزینی برای catching message event  باشد که برای نمایش آن از یک پاکت نامه خالی در درون مستطیل Task استفاده می‌شود .

(Recive (instanliated:

اگر در یک فرآیند، یک Receive Task نقش شروع فرآیند را داشته باشد یا به عبارت دیگر Receive Task جایگزین یک message شروع event شده باشد، در این صورت از یک Receive (instantiated) استفاده می‌شود که آن را نماد یک رویداد message کوچک در گوشه بالا سمت است Task نمایش می‌دهند.

Send:

Send Task  یک وظیفه ساده است که طی آن یک پیام به شریک خارجی (وابسته به فرآیند) ارسال می‌شود و هنگامی که پیام ارسال شود این وظیفه به اتمام می‌رسد. از آنجایی که این نوع از وظایف فنی بوده و ماشین فرآیند کسب‌وکار آن‌ها را اجرا می‌نماید، از این‌رو از آن‌ها عمدتاً برای فراخوانی وب سرویس غیرهمزمان از طریق صفوف متنی (پیام) استفاده می‌شود.

Manual:

وظیفه‌ای است که بدون استفاده و بهره‌گیری از هرگونه ماشین اجرای فرآیندهای کسب‌وکار یا هرگونه نرم‌افزار کاربردی انجام می‌شود.

User:

گردش کاری است که طی آن یک انسان با بهره‌گیری از یک نرم‌افزار کاربردی وظیفه خاصی را انجام می‌دهد. در واقع این نوع وظیفه بسیار شبیه Manual Task می‌باشد با این تفاوت که از یک ماشین فرآیند کسب‌و‌کار برای اجرای فعالیت استفاده می‌شود.

تهیه و تنظیم: دنیا برزگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *