مدل‌های شهودی، واقعی و سطح بالا از فرآیندهای سازمان خود بسازید. از داده‌هایی استفاده نمایید که هم‌اکنون در سیستم‌های اطلاعاتی سازمان خود در اختیار دارید. بدون زحمت و تلاش زیاد به نهایت شفافیت دست یابید. این پدیده نوع خاصی از یک جادو است.

“فرآیندکاوی، همان مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار است ولی با رویکرد از پایین به بالا”

bpm-traditional

 

مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار معمولا رویکردی بالا به پایین دارد. بطور معمول شما پروژه‌های BPM را با طراحی مدل‌های فرآیندی سطح بالا آغاز می‌نمایید و بعد از آن ساز‌ وکاری جهت مدیریت و کنترل فرآیندها ایجاد می‎‌نمایید.

این ساز و کار باعث افزایش هماهنگی میان کارها، نیروی انسانی و دیگر منابع سازمان شما می‌گردد.

فرآیندکاوی می‌تواند فرآیند شما را با نگاهی از پایین به بالا تحلیل نماید. در فرآیندکاوی اصولاً نیاز نیست شما مدل‌های فرآیندی سازمانتان را در اختیار داشته باشید تا آن‌ها را تحلیل نمایید. فرآیندکاوی از داده‌های تاریخی موجود در سیستم‌های اطلاعاتی سازمانی شما استفاده می‌نماید.

سیستم‌های اطلاعاتی سازمان شما اطلاعات تمام گام‌های فرآیندهای در حال اجرا در سازمان شما را ثبت می‌نماید. با استفاده از تکنیک‌های فرآیندکاوی، مدل‌های فرآیندی شما بر مبنای همان اطلاعات موجود در سیستم‌های اطلاعاتی بدست می‌آیند. از این طریق فرآیندهای حقیقی و قوانین کسب‌وکار موجود  در سازمان شما بصورت خودکار کشف خواهد شد.

” اختلاف‌ها بین آنچه شما برنامه‌ریزی کرده‌اید و انچه در واقعیت اتفاق افتاده است را پیدا کنید. “

اگر شما فرآیندهای سازمانتان را مدلسازی کرده‌اید بدین معنی است که اکنون شما مدل‌هایی دارید که نشان می‌دهند فرآیندهای سازمان شما چگونه باید باشند.

با استفاده از فرآیندکاوی شما اطلاعات ساخت‌یافته‌ای در خصوص آنچه در حال اتفاق افتادن است، خواهید داشت.

ممکن است شما فرآیندی داشته باشید که به خوبی طراحی و تعریف شده ولی سیستم‌های اطلاعاتی شما به هیچ وجه اجباری برای کارمندان سازمان شما ایجاد نمی‌کنند تا بر اساس آن فرآیند عمل کنند. شما از طریق فرآیندکاوی خواهید دانست که این فرآیند در واقعیت به چه شکل اجرا می‌گردد؟

ضمناً فرآیندکاوی این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا فرآیند واقعی و مصوب سازمان خود را باهم مقایسه نمایید. حتی شما می‌توانید یک فرآیند واحد را در شعب مختلف خود باهم مقایسه نمایید.

conformance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنیا برزگر

دنیا برزگر

مطالب مرتبط

یادداشت‌های علمی
Afsaneh

پیاده سازی فرآیند های کسب و کار همواره یکی از چالش های اصلی و مورد توجه فعالین این حوزه و متولیان سیستم ها و روش
مطالعه بیشتر ...

ورود به سایت