چکیده متن

در این پست به مبحث زیرفرآیندها و نحوه نمایش آنها در مدلسازی فرآیندها می‌پردازیم.

اشتراک گذاری

زیرفرآیندها


در این پست به مبحث زیرفرآیندها و نحوه نمایش آنها در مدلسازی فرآیندها می‌پردازیم.

همانطور که می‌ دانیم فرآیندها نشان‌دهنده تعدادی فعالیت متوالی هستند. زمانیکه یک فرآیند دارای تعداد زیادی فعالیت است و فرآیند را دچار پیچیدگی زیادی می‌کند، می توان از زیرفرآیندها استفاده کرد. زمانیکه فرآیندها به زیرفرآیندهای کوچکتری تقسیم می‌شوند، فهم روابط منطقی درون فرآیند آسانتر و پیچیدگی فرآیند کمتر خواهد شد. زیرفرآیندها نمایش‌دهنده‌ی فعالیت هایی چندگانه هستند که با یکدیگر کار می‌کنند و بخشی از یک فرآیند پیچیده‌تر هستند.

در مدل‌های فرآیندی، زیرفرآیندها به چندین دلیل عمده بکار می‌روند، این دلایل عبارتند از:

  1. تجزیه شدن یک فرآیند به زیرفرآیندها سبب قابل درک شدن و کاهش پیچیدگی فرآیند می‌گردد، از این رو استفاده از زیرفرآیندها در مدل‌های فرآیندی جهت ارائه به ذینفعان پروژه‌های BPM بسیار مفید خواهد بود.
  2. فعالیت‌های تکرارشونده در یک فرآیند تشریح شده و درطول فرآیند قابل تکرار خواهد بود.
  3. تحلیل فرآیندها و رفع نواقص آن‌ها برای تحلیلگران آسانتر خواهد بود.
  4. فرآیندهای همزمان در یک بخش می‌تواند بصورت زیرفرآیند نمایش داده شود.

در استاندارد BPMN  زیرفرآیندها به دوصورت expanded و یا  collapsed نمایش داده می‌شوند. نمایش زیرفرآیندها بصورت collapsed آسانتر و رایج تر است، زیرا جزئیات مدل نمایش داده نمی‌شود. دراین نوع نمایش زیرفرآیند شبیه به یک task نمایش داده می‌شود. ( یک مستطیل با علامت + )

نوع دیگر نمایش زیرفرآیندها بصورت expanded بوده که نشان‌دهنده جزئیات زیرفرآیند شامل فعالیت‌ها و ساختار درونی زیرفرآیند است. درصورت ضرورت از این نوع نمایش استفاده می‌گردد.

زیرفرآیندها می‌توانند به فرآیند اصلی وابسته باشند که دراینصورت زیرفرآیندهای وابسته و درصورت مستقل بودن از فرآیند اصلی، زیرفرآیند مستقل نامیده می‌شوند.

درصورتیکه فرآیند اصلی برای ادامه روند خود درانتظار کامل شدن زیرفرآیند بماند، زیرفرآیند همگام و درغیراینصورت زیرفرآیند غیرهمگام نامیده می‌شود. زیرفرآیندهای غیرهمگام در فرآیندهای دارای فعالیت‌های مستقل مناسب می‌باشند.

 

تهیه و تنظیم: سپیده جوزدانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *