چکیده متن

موفقیت سازمان شما بطور قابل توجهی به نحوه‌ی اجرایی شدن فرآیندهای کسب و کار در سازمان شما بستگی دارد. هر زمانی که شما بهبودی در فرآیندهای سازمان خود ایجاد می‌کنید، قطعا از منظر کاهش هزینه‌، افزایش کارایی، افزایش سودآوری و یا افزایش وفاداری و رضایتندی مشتری پیشرفتی خواهید داشت. باید بدانیم که حتی بهبودهای بسیار […]

اشتراک گذاری

استانداردها و متدولوژی‌های رسمی بهبود فرآیندهای کسب و کار


موفقیت سازمان شما بطور قابل توجهی به نحوه‌ی اجرایی شدن فرآیندهای کسب و کار در سازمان شما بستگی دارد. هر زمانی که شما بهبودی در فرآیندهای سازمان خود ایجاد می‌کنید، قطعا از منظر کاهش هزینه‌، افزایش کارایی، افزایش سودآوری و یا افزایش وفاداری و رضایتندی مشتری پیشرفتی خواهید داشت. باید بدانیم که حتی بهبودهای بسیار کوچک در فرآیندهایی که به نظر مهم نمی‌آیند، می‌تواند تأثیر شگرفی بر عملکرد سازمان خواهد داشت. بکارگیری دانش بهبود فرآیندهای کسب و کار به شما کمک خواهد کرد که مزیت رقابتی سازمان خود را افزایش داده و موفقیت پایدار را در سازمان خود ایجاد نمایید. در این مقاله به برخی از استانداردهای بهبودهای فرآیندهای کسب و کار به صورت خلاصه اشاره خواهد شد.

مزایای بهبود فرآیندهای کسب و کار

یک پروژه‌ی موفق بهبود فرآیندهای کسب و کار، شما را قادر می‌سازد نتایح مثبت فراوانی را برای سازمان خود به ارمغان بیاورید. بطور مثال، بهبود فرآیندهای کسب و کار کمک می‌کند تا به این درک برسید که واحدهای مختلف سازمان تا چه میزان در برآورده کردن نیازهای مشتری و دیگر واحدهای سازمانی اثربخش عمل می‌کنند. یا اینکه استراتژ‌های استخدامی خود را به‌گونه‌ای اصلاح نمایید که سطح مهارت و تخصص در سازمان شما افزایش یابد. یا از طریق ساده‌سازی فرآیندهای پیچیده و پرهزینه، به کاهش زمان و هزینه در سازمان شما کمک نماید. و یا فرآیندهای جدیدی را در سازمان مشخص نمایید که در ازای ایجاد بار مالی اندک، سطح خدمت‌رسانی به مشتری را افزایش دهد.

استانداردها و متدولوژی‌های رسمی بهبود فرآیندهای کسب و کار

  • شش سیگما

یک متدولوژی مبتنی بر داده برای حذف خطاها از فرآیندها می‌باشد که جهت ایجاد کارایی بالا، ثبات بالا و ارزش برای مشتری طراحی شده است. شرکت موتورولا در دهه‌ی ۱۹۸۰ میلادی پس از آنکه تولید محصولات با کمترین میزان نقص با مشکل روبرو شد، متدولوژی شش سیگما را ارائه نمود. حرف یونانی سیگما به معنی انحراف از یک استاندارد می‌باشد.

  • مدیریت جامع کیفیت

یک استراتژی مدیریتی است که هدف آن اینست که توجه به کیفیت محصول را در تمام فرآیندهای سازمان ایجاد نماید. ضمنا هدف دیگر آن اینست که کارکنان را تشویق به افزایش مستمر رضایتمندی مشتریان نماید. مدیریت جامع کیفیت که توسط آماردان معروف ادوارد دمینگ  توسعه پیدا کرد و پس از جنگ جهانی دوم در ژاپن معروف گردید. پس از آن جُزِف جوران  تمرکز مفاهیم مدیرت کیفیت را از موضوعات آماری به امور انسانی توسعه داد.

  • ایزو ۹۰۰۰

مجموعه‌ای از استانداردها برای سیستم‌های مدیریت کیفیت توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) توسعه پیدا کرده است. این استانداردها کیفیت محصول یا خدمت ارائه شده را تضمین نمی‌کند؛ اما این استانداردها تأیید می‌کنند که سازمان‌ها دارای فرآیندهایی استوار می‌باشند. ایزو ۹۰۰۰ یکی از این دسته از استانداردها می‌باشد.

  • بازمهندسی فرآیندهای کسب و کار

یک دیدگاه مدیریتی است که جهت بهبود کارایی سازمان، باز طراحی گردش‌کارهای درون و بین سازمانی را پیشنهاد می‌نماید. اقبال به موضوع بازمهندسی فرآیندهای کسب و کار از اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی آغاز گردید. آن سال‌ها مایکل همر  و جیمز چامپی  پرفروش‌ترین کتاب خود به نام “بازمهندسی سازمان ” چاپ نموده‌ بودند.

 

ترجمه و تنظیم: سیما قربانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *