شش ترند بازار فرآیندکاوی در سال ۲۰۱۸

سال ۲۰۱۸ به عنوانی سال پیشرفت فرآیندکاوی شناخته می‌شود. اگر هنوز با این مفهوم آشنا نیستید، وقت آن است که خود را حاضر کنید. در اینجا شش ترند این بازار در حال رشد توضیح داده می‌شود که با دانستن آن می‌توان در مورد آخرین توسعه‌های دنیای بهبود فرآیندهای داده‌محور، به روز بود.  ترندهای اصلی عبارت اند از:

  1. تحول دیجیتال که تمام جنبه‌های جامعه‌ی انسانی را شکل داده است.
  2. خودکارسازی روباتیک فرآیند (RPA) که در جهت کاراسازی فرآیند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  3. تحلیل‌های پیشرفته و هوش مصنوعی (AI) که در کسب و کار مورد استفاده عملیاتی قرار می‌گیرد.
  4. فرآیندکاوی به عنوان مهم‌ترین بخش برای ایجاد  (Digital Twin of an Organization)
  5. سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر بر روی فروشندگان خدمات فرآیندکاوی سرمایه‌گذاری می‌کنند.
  6. گارتنر اولین «راهنمای بازاربرای فرآیندکاوی» را منتشر می‌کند.

ترند ۱- تحول دیجیتال

بدون اغراق کل جهان به سمت تمرکز هر چه بیشتر بر تحول دیجیتال پیش می‌رود. بر اساس گزارشی از  International Data Corporation (IDC)، در پایان سال ۲۰۱۹، مصارف مربوط به تحول دیجیتال در کل جهان به بیش از ۱٫۷ تریلیون دلار خواهد رسید- ۴۲ درصد بیش از سال ۲۰۱۷٫ بر اساس تعریف i-SCOOP ، تحول دیجیتال به تغییرات گسترده‌ی رویدادها، دستورالعمل‌ها، ظرفیت‌ها و مدل‌های تجاری و سازمانی اطلاق می‌شود. هدف این کار بهره‌گیری حداکثری از تغییرات و امکان ترکیب فناوری‌های دیجیتال و تاثیرات آن بر اجتماع است. تغییراتی که بر اساس تغییر ذهنیت ها به وجود می‌آید.

فرآیندکاوی با بهبود اگاهی از موقعیت‌ها و مشاهده‌پذیری پیشرفت تحول دیجیتال به شرکت‌ها فهم عملیاتی می‌بخشد. جهت فهم روش‌های سنجش پیشرفت تحول دیجیتال به مطلب سنجش موفقیت دیجیتال مراجعه کنید.

ترند ۲- خودکارسازی روباتیک فرآیند

جدا از تحول دیجیتال، خودکارسازی روباتیک فرآیند دیگر کلمه کلیدی در میان متخصصان فرآیندهای کسب و کار است. بر اساس آمار موجود در Statica مخارج مربوط به RPA در سال ۲۰۱۸ به ۹٫۷ میلیارد دلار خواهد رسید. آمارها نشان‌دهنده یک پیش بینی از میزان مخارج مربوط به فرآیندهای روباتیک، فرآیند هوشمند و هوش مصنوعی در سراسر جهان از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ است.

فرایندکاوی مسیر موفقیت در پروژه‌های RPA را هموار می‌کند. با فرآیندکاوی، یک تصویر کامل از فرآیندهای حاضر به دست می‌آید. با استفاده از این اطالعات می‌توان به سادگی متوجه شد که کدام فرآیندها باید بهینه شده و کدام یک باید خودکارسازی شوند. درمورد نحوه آغاز خودکارسازی روباتیک فرآیند به مطلب چهار گام جهت خودکارسازی روباتیک فرآیندها مراجعه کنید.

ترند ۳- تحلیل‌های پیشرفته و هوش مصنوعی (AI)

دیگر کلمه کلیدی در این مورد هوش مصنوعی است. بر اساس پیش‌بینی‌های جهانی تحول دیجیتال ۲۰۱۸، ۴۰ درصد از ابتکارات تحول دیجیتال توسط هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شود. این ابتکارات می‌تواند درمورد مهم‌ترین مسائل عملیاتی، فهم مناسبی را ارائه دهد. در نرم‌افزارهای فرآیندکاوی موجود در بازار، هوش مصنوعی و ظرفیت‌های تحلیل‌های پیشرفته وجود دارد.

ترند ۴- دوقلوی دیجیتالی سازمان

یکی از جدیدترین و درحال رشد ترین کلمات کلیدی digital twin است. یعنی نماینده دیجیتال نهادها و سیستم‌های واقعی. بر اساس Top 10 Strategic Technology Trends for 2018: Digital Twins، تا سال ۲۰۲۳، پنجاه درصد از شرکت‌های اصلی از DTO در کنار پلتفرم‌های دیجیتال کسب و کار، برای افزایش کارایی، اثربخشی و خروجی‌های مشتری استفاده می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با این موضوع Digitalizing Your Enterprise Nervous System. را مطالعه کنید.

ترند ۵- سرمایه‌گذاران ریسک پذیر

در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بسیاری از سرمایه‌گذران ریسک پذیر بر روی استارتاپ های فروشنده خدمات فرآیندکاوی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. هم‌چنین، قیمت‌های سهام این شرکت‌ها، نشان دهنده امکان افزایش انتظارات از این بازار است.

ترند ۶- راهنمای بازار گارتنر برای فرآیندکاوی

گارتنر در سال ۲۰۱۸ یک ویژه نامه به نام راهنمای بازار برای فرآیندکاوی(Market Guide for Process Mining) منتشر کرده است. این راهنما، به مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری در یک بازار در حال ظهور پرداخته و بینش‌هایی درباره جهت و پتانسیل‌های آن به دست می‌دهد.

منبع: qpr.com

نویسنده: Teemu Lehto

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

admin

admin

مطالب مرتبط

بهبود فرآیند چیست؟
بهبود فرآیند
Afsaneh

بهبود فرآیند چیست؟

در مقاله پیش رو به بررسی مهم‌ترین و پر چالش‌ترین فاز از پیاده سازی مدیریت فرآیندهای کسب و کار در سازمان خواهیم پرداخت. این فاز
مطالعه بیشتر ...

ورود به سایت