چکیده متن

جهت پیاده‌سازی برنامه تعالی فرآیند، نیاز به توجه به موارد و نکات بسیاری است. هشت مورد از این نکات در این مطلب بررسی می‌شود. ۱-کارکنان مهم‌ترین ابزار فرآیند، آموزش و ارتقای افراد و کارکنان سازمان است. هیچ ابزاری نمی‌تواند جایگزین سرمایه انسانی شود. ارزش سرمایه انسانی فراتر از حد تصور است. ۲-فرهنگ بزرگترین مانع در […]

اشتراک گذاری

هشت نکته کلیدی جهت پیاده‌سازی یک برنامه تعالی فرآیند موفق


جهت پیاده‌سازی برنامه تعالی فرآیند، نیاز به توجه به موارد و نکات بسیاری است. هشت مورد از این نکات در این مطلب بررسی می‌شود.

۱-کارکنان

مهم‌ترین ابزار فرآیند، آموزش و ارتقای افراد و کارکنان سازمان است. هیچ ابزاری نمی‌تواند جایگزین سرمایه انسانی شود. ارزش سرمایه انسانی فراتر از حد تصور است.

۲-فرهنگ

بزرگترین مانع در این کار، مقاومت در برابر تغییر است. جهت پیاده‌سازی و تغییر در فرهنگ، فهم هدف، دلیل و نتایج این تغییر، بسیار اهمیت دارد. افراد نیاز دارند که دلایل تغییر و مهم‌تر از آن چگونگی انجام این تغییرات است.

۳-ساده‌سازی

مهم نیست چه متدولوژی‌ای انتخاب می‌شود. سازمان نیاز دارد از ساده‌سازی آن تا حد امکان مطمئن شود. متدولوژی باید طوری توضیح داده شود که حتی برای کم‌تجربه‌ترین افراد هم قابل فهم باشد.

۴-رهبری

برای ایجاد تغییر در سازمان نیاز به وجود رهبری قوی وجود دارد تا سازمان را به سمت تغییر پیش براند. رهبران نیاز دارند از انتظارات خود و مسیر روشن جهت پیاده‌سازی فرآیندها به طور موثر، مطلع شوند.

۵-ثبات

ثبات از مهم‌ترین نیازهای یک سازمان است. سازمان‌ها باید یک زبان یکنواخت و متدولوژی یا روش تعالی فرآیند باثبات داشته‌باشند.

۶-صدای مشتری

آیا از نیازهای مشتری آگاهی و فهم کافی داشته‌باشید. با صحبت مستقیم با مشتری می‌توانید خواسته مشتری را بفهمید. حتی ممکن است به این سمت پیش بروید که همواه از خود بپرسید که مشتری چه می‌خواهد؟ سازمان‌ها باید یک برنامه مدیریت فرآیندی مشتری محور را پیاده‌سازی کرده و چشم‌اندازها و استراتژی‌های خود را حول مشتری بنا کنند.

۷-انتخاب خردمندانه

از ابزار تعالی فرآیندی استفاده کنید که مناسب سازمان شما باشد. اینکه همه از خودکاری سازی روباتیک فرآیندها استفاده می‌کنند، دلیل نمی‌شود که این ابزار برای شما هم مفید باشد. هیچ متدولوژی یا راهکاری در همه پلتفرم ها قابل پیاده‌سازی نیست. راهی را برای آزمایش پیش از پیاده‌سازی پیدا کنید که از هدررفتن زمان و سرمایه جلوگیری شود.

۸-سنجه‌ها و نتایج

پس از شناخت ابزار مناسب برای تعالی فرآیند، راهی را جهت کمی‌سازی میزان پیروزی متدولوژی استفاده شده پیدا کنید. ممکن است چند سال طول بکشد تا بتوانید نتایج را ببینید، پس با ثبات در مسیر خود پیش بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *