چکیده متن

همانطور که در مطلب مربوط به نقشه فرآیند در نرم‌افزار دیسکو گفته شد یکی از حالت‌های نمایش نقشه فرآیندی در نرم‌افزار دیسکو نقشه عملکرد فرآیند است که در این پست به تشریح آن می‌پردازیم.

اشتراک گذاری

نقشه عملکرد فرآیند


همانطور که در مطلب مربوط به نقشه فرآیند در نرم‌افزار دیسکو گفته شد یکی از حالت‌های نمایش نقشه فرآیندی در نرم‌افزار دیسکو نقشه عملکرد فرآیند است که در این پست به تشریح آن می‌پردازیم.

در این نحوه نمایش نقشه‌ی فرآیندی، علاوه بر مشاهده گردش فرآیند میان گام‌های مختلف، می‌توان عملکرد فرآیند را نیز مشاهده کرد. بدین صورت که رنگ هر یک از فعالیت‌ها و یال‌های متصل کننده‌ی دو فعالیت، نشان از میزان طول کشیده آن از منظر زمانی دارد. همانگونه که در شکل زیر مشاهده می‌شود برخی از یال‌های میان دو فعالیت با رنگ تیره‌تر و پهن‌تر رسم شده‌اند که نشان از این دارد که بین دو فعالیت مربوطه، زمان زیادی هدر می‌رود یا به عبارتی زمان انتظار فعالیت دوم زیاد است.

در حاشیه سمت راست یک طیف رنگی قرار دارد که به عنوان راهنمای نقشه می‌توان از آن استفاده کرد. این طیف نشان می‌دهد که هریک از رنگ‌های استفاده شده در نقشه، نمایشگر چه بازه‌ی زمانی است.

 

 

روی هریک از فعالیت‌ها، زیر نام فعالیت، یک عدد نوشته شده است که میانگین زمان اجرای آن فعالیت را نشان می‌دهد. هم‌چنین روی هریک از یال‌ها نیز یک عدد درج شده که میانگین مدت زمانی که بین آن دو فعالیت می‌گذرد را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، عدد درج شده روی یال‌ها، میانگین زمان انتظار فعالیتی که یال به آن‌ها وارد می‌شود را ارائه می‌دهد. هم‌چنین با کلیک کردن روی هریک از فعالیت‌ها و یال‌ها، اطلاعات بیشتری در اختیار تحلیلگر قرار می‌گیرد. این اطلاعات شامل میانگین زمان اجرا، میانه زمان اجرا، بیشترین و کمترین زمان اجرا و هم‌چنین مجموع زمان اجرای این فعالیت در تمام caseها می‌باشد. شکل زیر این اطلاعات را نمایش می‌دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. نقشه فرآیند در نرم‌افزار دیسکو | ABPMP ایران : ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۴:۲۸ ب.ظ

    […] را ارائه می‌دهد (جهت کسب اطلاعات بیشتر از این نمودار اینجا را کلیک کنید). حالت دوم نمودار تکرار یا Frequency است. این […]