نمایندگی انجمن حرفه ای مدیریت فرآیند کسب و کار (ABPMP) در ایران

معرفی  ABPMP International

انجمن متخصصین حوزه مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار یا ABPMP یک انجمن تخصصی غیرانتفاعی بوده که در حوزه BPM فعالیت می‌کند. این انجمن در سال ۲۰۰۳ در ایالت متحده آمریکا تأسیس و در سال ۲۰۱۰ به یک انجمن بین‌المللی تبدیل شد. این انجمن که از سطح جهان نماینده می‌پذیرد، در حال حاضر دارای ۱۵۰۰۰ عضو شخصی، ۷۵۰ عضو سازمانی و ۵۶ نمایندگی در سطح جهان می‌باشد. از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های این انجمن می‌توان به تألیف و گسترش استاندارد BPM CBOK، ترویج سه سطح از گواهی‌نامه‌های BPM در سطح بین‌المللی و آموزش‌های حضوری و آنلاین اشاره کرد.

مدل شایستگی ABPMP بدین صورت است:

نماینده انحصاری ABPMP در ایران

در سال‌های اخیر ایران همچون سایر کشورهای جهان، روند رو به رشدی در بهره‌گیری از مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار را در پیش گرفته است. از ابتدای سال ۱۳۸۹ گروهی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر و علم‌وصنعت ایران به منظور ارائه خدمات مشاوره مدیریتی به سازمان‌های دولتی و خصوصی، با مدیریت دکتر مهرداد کرمانی، فعالیت خود را آغاز نمودند. توجه گسترده سازمان‌ها به این حوزه مدیریتی و افزایش فعالان مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار، وجود مرجعی معتبر جهت ارائه استانداردهای مرتبط با BPM و نیز بهبود وضعیت سازمان‌های کشور در مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار را بیش از پیش نمایان ساخت. این مسئله سبب شد به همت دکتر مهرداد کرمانی پس از مدت ۲سال تلاش مستمر، نمایندگی ABPMP برای ایران در سال ۲۰۱۶ به ارمغان آید.

نمایندگی ایرانی ABPMP درنظر دارد تا با گسترش دانش BPM در کشور، در جهت افزایش بهره‌وری سازمان‌های ایرانی و کسب استانداردهای روز دنیا گام بردارد. در راستای تحقق این امر، گسترش استاندارد BPM CBOK، تشکیل و توسعه شبکه‌ی متخصصین BPM و اعتبارسنجی فعالان این حوزه در دستور کار تیم ABPMP در ایران قرار گرفته است.