چکیده متن

شوک‌های اقتصادی ناشی از بحران‌های مالی، استفاده از طرح‌های مدیریت فرآیند کسب و کار را ضروری کرده که این طرح‌ها می‌توانند کارایی، اثربخشی، انعطاف‌پذیری و ارزش تولیدیِ عملیات‌های کسب و کاری را افزایش دهند. باید توجه کرد که سیستم مدیریت فرآیندهای کسب و کار جامع راه‌حل‌هایی را برای بهبود مستمر ایجاد می‌کند که محیط‌های متمرکز […]

اشتراک گذاری

مدیریت فرآیند کسب و کار سبز


شوک‌های اقتصادی ناشی از بحران‌های مالی، استفاده از طرح‌های مدیریت فرآیند کسب و کار را ضروری کرده که این طرح‌ها می‌توانند کارایی، اثربخشی، انعطاف‌پذیری و ارزش تولیدیِ عملیات‌های کسب و کاری را افزایش دهند. باید توجه کرد که سیستم مدیریت فرآیندهای کسب و کار جامع راه‌حل‌هایی را برای بهبود مستمر ایجاد می‌کند که محیط‌های متمرکز انسانی را پوشش می‌دهد؛ در این محیط‌ها، چالش‌های پیچیده مانند قوانین پویا وجود دارد.

به نظر می‌رسد بلایای طبیعی در حال افزایش است و یک ارتباط احتمالی بین تعادل (عدم تعادل) زیست محیطی و اثرات آن بر روی اقتصاد جهانی وجود دارد. به گزارش فوربس، تنها هزینه طوفان‌های شنی ۲۰ بیلیون دلار پیش‌بینی شده است. بودجه‌های اضطراری که به بحران‌های زیست‌محیطی تخصیص داده می‌شود بر روی هزینه شرکت‌ها اثر گذار خواهد بود که در نهایت بار هزینه‌ای آن به مصرف‌کنندگان منتقل خواهد شد. افزایش هزینه و تقاضای انرژی در کنار کاهش تولید انرژی از منابع اصلی آن منجر به محدودیت‌هایی در توزیع و همچنین جستجوی انرژی های جایگزین شده است که در نهایت باعث می‌شود هزینه‌های شرکت‌ و مشتریان آنها افزایش یابد.

اکنون سوال اساسی اینجاست که مدیریت فرآیند کسب و کار چگونه می‌تواند به این روند کمک نماید؟ یک عملیات موفق مدیریت فرآیند کسب و کار که فرآیند انسان محورِ پوشش دهنده ماموریت‌های سازمان است، می‌تواند مزایای محیط زیستی را شامل شود و در نتیجه منجر به کاهش کربن گردد. به عنوان مثال می‌توان از کاهش مصرف انرژی الکتریکی، کاغذ و بنزین نام برد. این صرفه‌جویی‌های زیست محیطی در نهایت منجر به صرفه‌‌‌های اقتصادی فراوان برای شرکت‌های فرآیند محور خواهد شد.

به نظر می‌رسد که پتانسیل واقعی برای طرح‌های بهبود فرآیندها و پلتفرم BPM وجود دارد که به صورت پویا و فعالانه شاخص‌های محیط زیستی و اقتصادی را پایش می‌کنند و در نتیجه منجر به بهبود مستمر در سازمان می‌شود.

لورا مونی در جزوه الکترونیک خود به نام  «BPM سبز» مزایای اصلی چنین طرح‌هایی را به صورت خلاصه به سه قسم تبدیل می‌کند: کاهش مصرف کاغذ، کاهش مصرف سوخت و افزایش بهره‌وری تولید و فرآیندهای زنجیره تامین. همچنین جیم سینور در مقاله خود تحت عنوان «فرآیندهای وظیفه شناس» بر منافع اقتصادی کاهش کربن تاکید کرده است.

نوشته Kay Winkler

ترجمه و تنظیم: عباس بیات

[button type=”rd_3dstroke_bt” size=”medium_rd_bt” use_icon=”yes” icon_position=”bt_icon_right” url=”http://www.behfaco.ir/wp-content/uploads/Green-BPM.pdf” icon=”lis-downloading3″]دانلود مقاله[/button]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. قالب وردپرس : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۸:۳۸ ب.ظ

    بسیار عالی بود خسته نباشید