بررسی فرآیندکاوی در فرآیندی‌های موازی

اگر شما در داده‌‌هایتان زمان شروع و پایان دارید،‌ این امکان وجود دارد که بعضی از فعالیت‌ها همزمان اجرا شوند.

در مثال بالا (نرم افزار استفاده شده: ‌Disco) می‌توانید ببینید که فعالیت C دو ساعت پیش از پایان فعالیت ‌B  آغاز شده است. بنابراین هر دو فعالیت در نقشه فرآیند به صورت موازی نمایش داده شده اند.

چالش‌های ناشی از فرآیندهای موازی

در اکثر مواقع، اگر فرآیندهای موازی وجود داشته باشند، مشکلی به وجود نمی آید و اتفاقا همان چیزی خواهد بود که شما مایل به دیدن آن هستید. هرچند که می تواند مشکلاتی نیز در نتیجه فرآیندهای موازی وجود داشته باشد. برای مثال:

  • گاهی اوقات،‌ فعالیت‌ها موازی می شوند،‌ اما صرفا به دلیل نحوه‌ی ذخیره‌سازی اطلاعات است. مثلا زمان شروع فعالیت جدید، ۱ ثانیه قبل از پایان فعالیت قبلی است و دلیل آن نحوه‌ی ذخیره‌سازی و وجود بافر در سیستم‌های اطلاعاتی است.
    در این شرایط، نقشه فرآیند به صورت تصادفی،‌ فعالیت‌ها را موازی نمایش می‌دهد، در حالی که فعالیت‌ها واقعا موازی نیستند. این مشکل مربوط به کیفیت داده می‌شود.

 

  • حتی اگر زمان‌ها درست باشند و بعضی از فعالیت‌ها موازی باشند، تحلیل فرآیند موازی می‌تواند بسیار پیچیده‌تر باشد و فهم نقشه فرآیند سخت‌تر می‌شود.

 

اگر با شرایط فوق مواجه شدید، خوشبختانه راهی ساده برای عبور از مشکل فرآیندهای موازی وجود دارد:

می‌توانید داده‌های خود را دوباره وارد کنید، ولی این دفعه فقط یکی از زمان‌های شروع یا پایان را به عنوان ستون زمان به نرم افزار معرفی کنید و دیگری را صرفا به عنوان یک ویژگی معرفی کنید. در این حالت نرم‌افزار، فرآیندها را به صورت متوالی نشان می‌دهد. حتی اگر دو فعالیت،‌ زمان مشابهی داشته باشند، آن‌ها را به صورت متوالی نشان می‌دهد و زمان بسیار کمی بین آن‌ها فاصله می‌اندازد.

در اختیار داشتن نمایی متوالی از فرآیندها یک روش عالی برای تحقیق در نقشه‌ی فرآیندها و متغیرهای فرآیند است، بدون ‌آن که به دلیل وجود فرآیندهای موازی از مسیر اصلی دور شویم. اگر بخواهیم که زمان فعالیت‌ها و جریان‌‌های موازی را تحلیل کنیم می‌توانیم دوباره داده‌‌ها را با دو ستون زمان شروع و پایان وارد کنیم.

 

ترجمه و تنظیم: ادیب ضیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

یادداشت‌های علمی
Afsaneh

پیاده سازی فرآیند های کسب و کار همواره یکی از چالش های اصلی و مورد توجه فعالین این حوزه و متولیان سیستم ها و روش
مطالعه بیشتر ...

ورود به سایت