آشنایی با مدلسازی فرآیندهای کسب‌وکار (BPMN)

Business process Model and Notation) BPMN) استانداردی برای مدل‌سازی و نمایش فرآیند‌های کسب‌و‌کار است و ابزار اصلی در تکنولوژی مدیریت فرآیندهای کسب‌و‌کار (BPM) محسوب می‌شود. در واقع می‌توان گفت مزیت اصلی استفاده از تکنولوژی BPM، وجود زبان استانداردی به نام BPMN است.
هدف اصلی در شکل‌گیری BPMN ، طراحی نمادهایی است که قابل‌درک برای تمامی کابران فرآیند از تحلیلگران فرآیند کاری (Business Analysts) تا کاربران فنی (Technical Developers) و حتی کاربرانی که پایش و کنترل فرآیند را بر عهده‌ دارند، باشد. همچنین ویژگی اصلی BPMN ، قابلیت تبدیل آن به زبان‌هایی است که قابل درک توسط سیستم‌های نرم افزاری ، خصوصا MS SharePoint می‌باشد.
BPMN فلوچارتی بر پایه تعدادی اشکال گرافیکی به صورت استاندارد است که فرآیندهای کسب‌و کار را تعریف می کند. در واقع BPMN پلی است بین طراحی فرآیند و عملیاتی کردن آن.
لازم به ذکر است که BPMN ، تا جایی که نیاز باشد قابلیت کاربرد داشته و پیچیدگی آن، بستگی به هدف استفاده از آن دارد.
مدیریت فرایندهای کسب‌وکار مستلزم توصیف دقیق فرآیندها و مستندسازی آن‌ها است. روش‌های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارد که راحت‌ترین آن‌ها استفاده از متن و جدول برای توصیف فرآیندها و بیان ویژگی‌های آن‌ها است. از نمودارهای گرافیکی نیز برای نمایش یک فرآیند استفاده می‌شود. این نمودارها غالباً از اشکال هندسی و پیکان برای ترسیم جاریان فرآیند استفاده می‌کنند ولی توصیف مشخص و دقیقی از جزئیات فرآیند ارائه نمی‌دهند. برای همین نمادهای مشخصی برای فرآیندها تعریف شد. نمادهایی که قادر به توصیف وجوه مختلف فرآیند هستند. این نمادها (Notation) زبان استاندارد توصیف فرآیندها هستند و هر کسی با این زبان استاندارد آشنایی داشته باشد می‌تواند به راحتی مدل طراحی‌شده توسط هر فرد دیگری را درک و تفسیر نماید.

اولین نگارش BPMN توسط یک تیم به رهبری استیفن وایت در شرکت IBM توسعه داده شد و در سال ۲۰۰۴ ارائه گردید. در ضمن BPMI نیز به OMG (ارائه‌دهنده استانداردهای مدل‌سازی نظیر UML) ملحق گردید و در سال ۲۰۰۶ ورژن ۱ آن به عنوان استاندارد مدل‌سازی توسط این سازمان پذیرفته شد. به دنبال آن ورژن ۱.۱ ارائه شد که شامل تغییراتی در المان‌های گرافیکی بود. در سال ۲۰۱۰ نسخه دو BPMN ارائه گردید که محدودیت‌ها و نواقص نگارش‌های پیشین را پوشش می‌داد.

در مطالب آتی به تفصیل به معرفی عناصر و نمادهای BPMN خواهیم پرداخت.

تهیه و تنظیم: دنیا برزگر

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنیا برزگر

دنیا برزگر

مطالب مرتبط

یادداشت‌های علمی
Afsaneh

پیاده سازی فرآیند های کسب و کار همواره یکی از چالش های اصلی و مورد توجه فعالین این حوزه و متولیان سیستم ها و روش
مطالعه بیشتر ...

ورود به سایت