چکیده متن
استفاده از علائم BPMN به‌خصوص BPMN 2.0 برای کسانی که در مدلسازی تازه‌کار هستند، کاری چالش‌برانگیز می‌تواند باشد. زبان نمادین BPMN مثالی از یک زبان استاندارد است که با استفاده از آن تمام صاحب‌نظران مدیریت فرآیند کسب و کار می‌توانند به یک زبان صحبت کنند. به علاوه با تعریف این علائم، ابزارهای مختلفی جهت استفاده [...]
اشتراک گذاری

ده اشتباه رایج هنگام استفاده از BPMN 2.0


استفاده از علائم BPMN به‌خصوص BPMN 2.0 برای کسانی که در مدلسازی تازه‌کار هستند، کاری چالش‌برانگیز می‌تواند باشد. زبان نمادین BPMN مثالی از یک زبان استاندارد است که با استفاده از آن تمام صاحب‌نظران مدیریت فرآیند کسب و کار می‌توانند به یک زبان صحبت کنند.

به علاوه با تعریف این علائم، ابزارهای مختلفی جهت استفاده از این زبان و ساده‌سازی یکپارچه‌سازی و تفسیر جریان‌ها به وجود آمده‌است. جهت آشنایی با جزئیات ویژه BPMN، در این مطلب ۱۰ مثال استفاده اشتباه از علائم BPMN نشان داده می‌شود. به علاوه علاوه بر نمایش این اشتباهات رایج، روش استفاده درست از آن‌ها هم نشان داده می‌شود.

خطای شماره ۱

استفاده از خط‌چین جهت نمایش جریان میان دو lane در یک pool.

نمی‌توان از خط‌چین جهت نمایش ارتباط میان دو فعالیت در یک pool استفاده کرد. روش صحیح این کار در BPMN استفاده از خط است. که در شکل زیر نمایش داده شده‌است:

خطای شماره ۲

استفاده از خط جهت اتصال دو فعالیت در دو pool مختلف.

 

 

در این مورد، نشان داده می‌شود که جهت اتصال دو pool حتما باید از خط چین استفاده شود و استفاده از خط تنها برای اتصال فعالیت‌های درون یک pool مجاز است. مدل صحیح مطابق شکل زیر است:

خطای شماره ۳:

وجود شروع و عدم وجود پایان.

 

باید توجه داشت که تمام اجزای یک فرآیند از جمله شروع، پایان و فعالیت‌های مختلف نباید فراموش شود. شکل صحیح مطابق زیر است:

 

خطای شماره ۴:

نمایش یک رخداد میانی (intermediate event)، در حالت جدا از جریان فرآیند.

 

 

رویدادهای میانی، همان‌طور که از نام آن مشخص است، نشان دهنده اتفاق‌هایی است که بین شروع و پایان یک فعالیت می‌افتد. این رویداد بر روی جریان فرآیند تاثیر می‌گذارد اما شروع یا آغاز فرآیند نیست. در شکل زیر، نحوه استفاده صحیح از این نماد، نشان داده شده‌است.

خطای شماره ۵

استفاده از توضیحات، جهت تعریف جریان فرآیند.

 

 

توضیحات متنی، مکانیزمی است که این اجازه را به مدلساز می‌دهد تا اطلاعات اضافی در مورد فرآیند را به خواننده ارائه دهد. این شیء به اشیای مختلف متصل می‌شود تا آن را با جزئیات بیشتر همراهی کند اما اثری بر روی جریان فرآیند ندارد. لذا شکل صحیح مدل فوق مطابق زیر است:

 

خطای شماره ۶

اتصال درگاه به فعالیت‌ها با استفاده از خط چین.

درگاه‌ها تنها با Sequential flow به دیگر اجزا متصل می‌شوند. در مثال فوق، این اتفاق با استفاده از default flow و  conditional flow افتاده‌است که اشتباه است. شکل صحیح آن مطابق زیر است:

خطای شماره ۷

وجود پایان اما به کار نبردن حداقل یک شروع در فرآیند.

اگر یک پایان داشته‌باشیم، باید حتما حداقل یک شروع داشته باشیم. شکل زیر، حالت صحیح شکل بالا است.

خطای شماره ۸

استفاده از شروع هنگام شروع جریان در یک pool و پایان در یک pool  دیگر.

مانند مثال زیر، تمام poolها باید هم شروع و هم پایان داشته‌باشند.

خطای شماره ۹

جدا بودن یک فعالیت از دیگر بخش‌های فرآیند.

Task3هرگز در فرآیند بالا اجرا نخواهد شد. شکل صحیح این فرآیند مطابق شکل زیر است.

خطای شماره ۱۰

Task3 ادامه پیدانکرده و تمام نمی‌شود.

پایان برای شاخه دوم، الزامی نیست. اما استفاده از آن بهتر است. مطابق شکل زیر:

جهت آشنایی بیشتر با استاندارد BPMN 2.0 در مدلسازی فرآیندها، مطلب معرفی و دانلود کتاب آموزش استاندارد BPMN 2.0 را بخوانید.

منبع:heflo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *