چکیده متن
در اینجا به ذکر نظرات بزرگان و صاحب نظران در زمینه مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مورد صنعت BPM در سال 2018 خواهیم پرداخت. تمامی مطالب از مطلبی مشابه با همین نام از سایت BPM.com ترجمه شده است. این مطلب به مرور به‌روز می‌شود. Gero Decker Signavio https://www.signavio.com/ واقعیات و احساسات دو محرک کلیدی [...]
اشتراک گذاری

نظر بزرگان BPM در مورد این صنعت سال ۲۰۱۸


در اینجا به ذکر نظرات بزرگان و صاحب نظران در زمینه مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مورد صنعت BPM در سال ۲۰۱۸ خواهیم پرداخت. تمامی مطالب از مطلبی مشابه با همین نام از سایت BPM.com ترجمه شده است. این مطلب به مرور به‌روز می‌شود.

Gero Decker

Signavio

https://www.signavio.com/

واقعیات و احساسات دو محرک کلیدی رشد مدیریت فرآیندهای کسب و کار در سال ۲۰۱۸ است. رویکردهای تحلیل‌ ذهنی توسط تحلیل‌های عینی مانند فرآیندکاوی/ تکنولوژی‌های کشف فرآیند پشتیبانی می‌شود. این تحلیل‌‌های واقعگرا، در تحول‌های ERP و خودکارسازی روباتیک فرآیندها مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنبه احساسی بر مشتری و استفاده وسیع‌تر از نقشه سفر مشتری (customer journey map)  تمرکز می‌کند. این ابزارها جهت فهم بهتر این که کسب و کار ما چطور عمل کرده و چطور می‌توان عملیات را طوری متحول کرد که بتواند نیازهای بازار در حال تغییر را پاسخ بگوید، استفاده می‌شود. مدت‌هاست که داریم می‌بینیم مشتریان، سطح بالای زنجیره ارزش را با نقشه سفر مشتری تعویض کرده و فرآیندهای پیوسته را (end to end processes) بازنگری می‌کنند. تفکر از دیدگاه مشتری، خلاءها و موانعی را که روش‌های سنتی مدلسازی فرآیند آن‌ها در نمی‌یابند، آشکار می‌کند.

سیگناویو پیشتر مسیر خود را جهت شناسایی این دو محرک آغاز کرده‌است. بازطراحی هوش فرآیندی سیگناویو و افزودن ظرفیت‌های نقشه سفر مشتری، به خوبی مورد توجه قرار گرفته اند. ما ترکیبی از مدلسازی فرآیند و مدلسازی تصمیمی که با سفر مشتری تحریک شده را می‌بینیم و به افزایش نفوذ در بازار می‌اندیشیم.

Malcolm Ross

Appian

پیش‌بینی‌ها در مورد low-code

آینده کدزنی، نرم افزارهای بدون نیاز به برنامه‌نویسی است. تقاضا جهت راهکارهای دیجیتال به طور شگفت‌انگیزی افزایش می‌یابد. اما واقعیت این است که تکنولوژی‌های گذشته نمی‌توانند خود را در این فضا حفظ کنند. در آینده‌ای نزدیک پلتفرم‌هایی را خواهیم دید که با کمترین نیاز به برنامه‌نویسی، توسعه و تولید راهکارهای دیجیتال را توسعه می‌دهند. اینکه کد نرم‌افزارها توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی نوشته شود و نیازی به دانش و تجربه برنامه‌نویسی جهت توسعه نرم‌افزار وجود نداشته باشد، در آینده بسیار نزدیک می‌تواند اتفاق بیفتد.

ایجاد گروه‌های متنوعی از توسعه‌دهندگان: استفاده از تکنولوژی‌های low-code و رها شدن از دشواری برنامه‌نویسی، سبب می‌شود که توسعه دهندگان تنوع بیشتری پیدا کنند. در واقع از طرف افراد فعال در واحدهای کسب و کار و دیگر بخش‌های سازمان‌ها که ممکن است دانش برنامه نویسی نداشته‌باشند اما ایده‌های بهتری داشته‌باشند، مشارکت در این زمینه توسعه راهکارهای دیجیتال شکل خواهد گرفت.

خطوط بین کسب و کار و IT واضح نیست: بعد از اینکه توسعه و خودکارسازی در سازمان انجام شده و وضعیت سازمان کارا شد، متخصصان IT، به افزایش رابطه خود با عملیات کسب و کار می‌پردازند. در حالی که سازمان‌های موفق، از متخصصان فناوری اطلاعات خود جهت توسعه تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنند. با وجود تکنولوژی‌های low-code، فعالیت‌هایی مانند توسعه نرم‌افزارها، ایجاد تغییرات دیجیتال و تجربه مشتری به بخش کسب و کار واگذار می‌شود.

انقلاب صنعتی کدنویسی: دیگر تولید نرم افزار در اختیار شرکت‌های نرم افزاری نخواهد بود. بلکه با توسعه تکنولوژی low-code که آن را انقلاب صنعتی کدنویسی نام‌گذاری کرده‌ایم، افراد خارج از حوزه فناوری اطلاعات نیز می‌توانند در پروژه‌های تولید نرم افزار و تولید راهکارهای دیجیتال مشارکت فعال داشته باشند.

Jakob Freund

Camunda

بازار مدیریت فرآیندهای کسب و کار، با این عنوان، اگر کوچک نشود، همین اندازه باقی خواهد ماند. با یک نگاه به Google Trends و جستجوی عبارت Business Process Management می‌توان این نکته را متوجه شد.

در حال حاضر مفهومی در حال رشد است که ما نام آن را “Big Workflow” می‌گذاریم: مسئله توسعه و عملیاتی کردن زنجیره فعالیت‌های پیچیده، طولانی مدت و وابسته به ماموریت در مقیاس بزرگ. اهمیت این مسئله و بازار بالقوه آن، بسیار مشابه چیزی است که چند سال پیش در مورد Big Data می‌دیدیم. در Camunda ما با وجود ثابت بودن بازار BPM ما رشد سریع خود را ادامه خواهیم داد. چون ما تقریبا تنها فروشنده محصولات BPM هستیم که این مشکل را حل کرده‌ایم.

Steven Stanton

FCB Partners

سال ۲۰۱۸ سالی خواهد بود که سازمان‌ها دوراهی‌های مختلفی را در برابر خود خواهند داشت:

  • نگاه به عقب و دیدن فعالیت‌های یک فرآیند، یا نگاه به جلو و تمرکز بر اطلاعات فرآیندها و کسب بینش از فرآیندها، و همچنین تغییر تمرکز از فعالیت‌ آنالوگ، به اطلاعات دیجیتال به عنوان سرمایه اصلی
  • رسم فعالیت‌ها به روش سنتی یا کشف تصمیمات و مسئولیت‌ها با وضوح بیشتر
  • داشتن دیدگاه قدیمی نسبت به موفقیت (تنها افزایش سود نشان دهنده موفقیت است) یا ایجاد انگیزه جهت ایجاد قدرت همکاری و ایجاد استانداردهای معنی‌دار

و اینکه سازمان‌ها با انتخاب‌های خود چگونه بر موفقیت یا انقراض خود تاثیرگذار خواهند بود؟

Gene Rawls

CapitalBPM

BPM به خودکارسازی فرآیندهای دیجیتال تبدیل شده‌است. خودکارسازی روباتیک فرآیندها به بحث اصلی میان مشتریان تبدیل شده‌است. عنوان شغلی مدیر ارشد فناوری اطلاعات (CIO) کمرنگ تر شده و جای خود دار به CDO (مدیر ارشد دیجیتال) می‌دهد. لغات «دیجیتال» و «خودکارسازی» به لغاتی تبدیل شده‌اند که همیشه همراه با BPM می‌آیند. و ما و کسانی که سال‌های است در این صنعت فعالیت کرده‌ایم، نمی‌دانیم که آیا با تغییرات واقعی مواجه ایم؟ یا اینکه این‌ها همان ایده‌های قدیمی است که دوباره نام‌گذاری می‌شود؟

شغل من متمرکز بر BPM است. چون همیشه قصد داشته ام کسب‌وکارها را قدرت ببخشم. امروزه می‌بینیم که راهکارهای بدون نیاز به برنامه‌نویسی، روبات ها و خودکارسازی فرآیند به خوبی در حال رفع نیازهای ما هستند. در واقع این ابزارها به ما قدرت فراوانی در مدیریت داده‌اند. اما مسئله ای که وجود دارد این است که قدرت زیاد، مسئولیت زیاد هم به همراه می‌آورد. به عنوان کسی که در زمینه مدیریت فرآیندهای کسب و کار فعالیت می‌کنم، باور دارم که ما هنوز این فرصت و مسئولیت را داریم که اطمینان حاصل کنیم که خودکارسازی فرآیندها حول فرآیندهایی انجام می‌شود که به طور روشمند و بر اساس معیارهای مستحکم طراحی شده‌است. این همانند گاردریل‌های یک جاده است که ما را در مسیر نگه میدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *