چکیده متن

مدیریت فرآیندهای کسب و کار رشد دو رقمی خود را در سال پیش هم ادامه داد. با توجه به این‌که برای رقابت، نیاز به خلاقیت و نوآوری است و هم اینکه تحلیل اطلاعات جهت چابکی و انعطاف بیشتر جهت رفع نیاز مشتری امری حیاتی است، شرکت‌ها بیش از پیش به عملکر پویا احتیاج خواهد داشته […]

اشتراک گذاری

مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار در سال ۲۰۱۸: ده ترند صنعت BPM در این سال


مدیریت فرآیندهای کسب و کار رشد دو رقمی خود را در سال پیش هم ادامه داد. با توجه به این‌که برای رقابت، نیاز به خلاقیت و نوآوری است و هم اینکه تحلیل اطلاعات جهت چابکی و انعطاف بیشتر جهت رفع نیاز مشتری امری حیاتی است، شرکت‌ها بیش از پیش به عملکر پویا احتیاج خواهد داشته و رشد صنعت BPM در سال ۲۰۱۸ بیشتر خواهد بود.

ده Trend صنعت مدیریت فرآیندهای کسب و کار در سال ۲۰۱۸

در ادامه ده ترند برتر مدیریت فرآیندهای کسب و کار معرفی می‌شود. این ترندها، دو زمینه استراتژی و تکنولوژی‌ را دربر می‌گیرند. تکنولوژی‌هایی که هنوز به طور عمده در BPM پیاده‌سازی نشده‌اند اما قابل تاثیر زیاد بر این صنعت را خواهند داشت.

ترند ۱: هوش مصنوعی (در هر مرحله از چرخه حیات مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار)

کاربرد هوش مصنوعی در BPM می‌تواند در اجرای فرآیندهای ساخت یافته و غیرساخت‌یافته باشد. تکنولوژی‌های هوش مصنوعی می‌تواند امکان تحلیل نظرات افراد و تبدیل داده‌های غیرساخت‌یافته به چیزی سازمان‌یافته‌تر را فراهم کند. Machine learning و Deep learning از نتایج یادگیری پیوسته سیستم از اطلاعات گردش کار فرآیند اجرایی شده است. از این ابزار می‌توان جهت بهبود عملکرد، کارایی و اثربخشی فرآیندها استفاده کرد. خودکارسازی فرآیندها با بهره‌گیری از سیستم‌ها مفهومی (Cognitive Systems)، بر اساس تحلیل گذشته و حال، می‌تواند بهترین تصمیمات را گرفته و مطابق آن عمل کند.

ترند ۲: اینترنت اشیا (Internet of Things)

IoT این قابلیت را دارد که به فعال‌سازی خودکار فرآیندها یا وظایفی که به اطلاعات یک سنسور نصب شده بر روی یک شی نیاز دارد، پاسخ دهد. هم‌چنین می‌تواند بر اساس شرایط، درخواست‌ها را برای یک شی هوشمند ارسال کرده تا به طور بدون نظارت، به روشی به هم پیوسته و در زمانی تعریف شده به فعالیت بپردازد.

ترند۳: خودکارسازی رباتیک فرآیند (RPA)

این ابزار جهت خودکارسازی فرآیندهای کسب و کار تکرار شونده و قاعده‌محور که نیازی به دخالت انسانی ندارد به کار می‌رود. با استفاده از این امکان، بسیاری از وظایف می‌تواند توسط robotهای نرم‌فزاری انجام شود. این بات‌ها که می‌توانند مانند انسان و با همان بهره‌وری عمل کند. این عمل، انجام فعالیت‌های پیچیده را بدون خطا کرده و باعث می‌شود کارکنان وقت خود را صرف موارد مهم‌تر کنند.

در مورد خودکارسازی رباتیک فرآِیندها می‌توانید به پست «خودکارسازی رباتیک فرآیند (RPA) و هوش مصنوعی (AI) – بخش اول» مراجعه کنید.

ترند ۴: دستیاران مجازی هدفمند

دستیاران مجازی از دیگر مواردی هستند که می‌توانند در صنعت BPM رشد کنند. اجرای وظایف کاربری با گوشی‌های هوشمند نیاز به یک conversational interface دارد که بر اساس زبان طبیعی تهیه شده است. دستیاران خودکار شخصی به عنوان میانجی انسان، اشیا و موتو BPM، در حال کسب ارزش فراوان هستند.

ترند ۵: پشتیبان پردازش رویداد نزدیک به بلادرنگ (Near Real-time Event Processing Support)

برای افرادی که در زمینه BPM فعالیت می‌کنند، فراهم کردن کارایی عملیاتی بسیار مهم است. فهم ایونت‌ها(events) و تریگرها (triggers) می‌تواند یک شاکله رفتاری مطمئنی را که می‌تواند مورد استفاده قرارگیرد، شناسایی کند. و نتیجتا می‌تواند مشکلات یا فرصت‌های تغییر را بیابد. ابتکارات BPM تجمیع ظرفیت‌های اصلی مدیریت فرآیندهای کسب و کار را با المان‌ها پلتفرم‌های مکمل از قبیل پردازش رویدادها، مدیریت تصمیمات عملیاتی و تحلیل‌های پیش‌بینانه بلادرنگ، ممکن می‌کند.

ترند ۶: مدیریت موارد انطباق پذیر (Adaptive Case Management)

در BPM، برای فرآیندهای غیرساخت‌یافته و غیرقابل پیش‌بینی وجود دارد که توالی وظایف و فعالیت‌ها قابل تشخیص نیست. با توجه به این‌که بسیاری از کارکنان وقت خود را بر روی فرآیندها و فعالیت‌های غیرقال پیش‌بینی و غیرساخت‌یافته می‌گذارند، نمی‌توان تمرکز مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار را به فعالیت‌های ساخت‌یافته اختصاص داد. این نمونه‌های فرآیند را به دشواری می‌توان خودکارسازی نمود چرا که نیازمند پاسخگویی به هر رویدادی که اتفاق می‌افتد را دارند. در فرآیندهای غیرساخت‌یافته، نقطه پایانی مشخص است، اما روشی که قرار است به آن برسیم مرحله به مرحله و به صورت موردی مشخص می‌شود. هر مورد نشان‌دهنده یک توالی فعالیت‌ها و نتایج از پیش تعریف شده است. در نتیجه جهت حل مشکل این فرآیندهای غیرساخت‌یافته و غیرقابل پیش‌بینی نیاز به اضافه کردن سیستم‌های ACM است. این قابلیت توسط تولیدکنندگان بزرگ BPMS ایجاد شده‌است. سایر تولیدکنندگان جهت افزایش رقابت‌پذیری باید به افزودن چنین امکانی به سیستم‌های خود اضافه کنند.

ترند ۷: فرآیندکاوی دنیای کسب و کار تثبیت خواهد شد

در حال حاضر شرکت‌ها به فرآیندکاوی توجه نمی‌کنند. اما دانشگاه‌ها توجه زیادی به این امر نشان داده و از پتانسیل‌های زیادی در این زمینه برخوردارند. سازمان‌ها در حالی به مدل‌سازی فرآیندها می‌پردازند که نمی‌توانند تمام اطلاعات وضع موجود را استخراج کنند. تکنیک‌های فرآیندکاوی این امکان را فراهم می‌کند که بتوان با استفاده از log‌های تراکنش‌ها وضع موجود فرآیندها را کشف کرد. این امر به کاهش زمان مورد نیاز جهت کشف فرآیند و مدلسازی وضع موجود کمک می‌کند.

ترند ۸: افزایش تقاضا برای پلتفرم‌های BPM بدون نیاز به کدزنی(low-code) به دلیل تحول دیجیتال

شرکت‌ها در حال حاضر درخواست یک نرم افزار فرآیند تمام اتوماتیک را دارند که در چند روز می‌تواند شخصی‌سازی شده و به طور کامل با فرآیندهای شرکت تطبیق داده شود. تکامل از BPM به نرم‌افزارهای بدون نیاز به کدزنی برای چند سالی است که نقش عمده‌ای را بازی می‌کند. در سال ۲۰۱۸ بسیاری از ارائه دهندگان نرم‌افزارهای مدیریت فرآیندهای کسب و کار، سعی خواهند کرد پلتفرم‌های low-code متمرکز بر فرآیند را توسعه دهند.

ترند ۹: ایجاد تجربه جذاب مشتری به واقعیت مجازی/ واقعیت افزوده/ واقعیت ترکیبی(Mixed Reality) نیاز دارد

مبتکران مدیریت فرآیندهای کسب و کار، تلاش می‌کنند تا واقعیت مجازی (محیط سه بعدی)، واقعیت افزوده (استفاده همزمان از داده‌هایی که با اشیای واقعی هماهنگ شده‌اند.) و واقعیت ترکیبی(دنیای فیزیکی توسعه‌یافته) را جهت بهبود بهره‌وری کارکنان به کار گیرند. به علاوه این‌که می‌توان این فناوری‌ها را در جهت ارتقای طراحی، آموزش، تجسم (visualization) و تولید و استفاده ساده‌تر از اطلاعات حین اجرای فعالیت‌های فرآیندهای کسب‌وکار استفاده نمود.

ترند ۱۰: تحلیل‌های افزوده، پیش‌بینانه و تجویزی متصل شده به یک فرآیند جهت بهبود بهره‌وری

تحلیل‌های پیش‌بینانه و تجویزی امکان شناسایی حجم عظیمی از داده‌ها، پردازش زبان طبیعی، تحلیل‌های متنی و تحلیل‌های فعال جهت پایش پیشرفت فعالیت‌ها، تحلیل فعالیت‌ها و تغییرات فرآیندها را با در نظر گرفتن KPIها و اهداف استراتژیک سازمان فراهم می‌کند. تحلیل افزوده از تکنیک‌های یادگیری ماشین می‌تواند کاهش مورد نیاز جهت کشف داده‌ها را موجب شود. در نتیجه کارکنان می‌توانند وقت بیشتری بر روی فعالیت‌های مرتبط با فرآیندهای کسب‌وکار بگذارند.

منبع:triaster.co.uk

مترجم: حسین مرشدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *