چکیده متن

  نویسنده : Indrajit Datta Chaudhuri مترجم : عباس بیات

اشتراک گذاری

مقدمه ای بر فرآیندکاوی (Process Mining)


فرآیند کاوی، یک مدل فرآیندی از داده‎‌های ثبت شده را ایجاد می‌کند که نشان‌دهنده وضع موجود عملیات‌ها است. این مدل بر اساس ادراکات افراد نیست بلکه بر اساس مشاهدات دقیق از چیزهایی است که اتفاق افتاده‌اند.

این مقاله به دنبال معرفی یک تکنیک کشف فرآیند مبتنی بر داده به نام “فرآیند کاوی” است. در این مقاله، مدلسازی سنتی فرآیندها که بر اساس مصاحبه‌ها و برگزاری ورکشاپ است را با “فرآیند کاوی” مقایسه می‌کند.

فرآیند کاوی چیست؟

برای هر پروژه بهبود، فهم وضعیت موجود که معمولا از طریق مدل‌های فرآیندی AS-IS شناخته می‌شود، بسیار مهم است. در این حالت با ذی‌نفعان مصاحبه و اسناد موجود مرور می‌شود و مدل فرآیند با استفاده از ابزارهای مدلسازی مشخص می‌شود. چنین مدل‌های فرآیندی براساس اداراکات ذی‌نفعان از فرآیندهاست. این می‌تواند یک رویکرد خوب باشد، و شاید تنها رویکرد برای فرآیندهایی که بیشتر دستی انجام می‌شوند. با این حال با افزایش استفاده از سیستم‌های IT در اجرای فرآیندها، حجم زیادی از اطلاعات مفید ثبت و ضبط خواهد گردید؛ این رکوردهای اطلاعات، نشان‌دهنده واقعیت‌های موجود هستند. یعنی همان شواهد رخدادهای واقعی که اتفاق افتاده‌اند یا به عبارت دیگر AS-IS واقعی. فرآیند کاوی، یک مدل فرآیندی از داده‎‌های ثبت شده را ایجاد می‌کند که نشان‌دهنده وضع موجود عملیات‌ها است. این مدل بر اساس ادراکات نیست بلکه بر اساس مشاهدات دقیق از چیزهایی است که اتفاق افتاده‌اند.

می‌توان مشخصات ثبت شده رویدادها را که توسط سیستم‌های اطلاعاتی نگهداری می‌شوند، با استفاده از نرم افزار فرآیند کاوی، ترسیم نمود. جریان فرآیندی ایجاد شده، تجزیه و تحلیل جزئیِ وضع موجود را ممکن می‌کند. فرآیند کاوی در مورد وضعیت AS-IS فرآیند است و به تجزیه و تحلیل بهتر کمک می‌کند اما ابزار کاوش فرآیند، راه حل‌ها یا وضعیت TO-BE فرآیندها را مشخص نمی‌کند.

فرآیند کاوی، کاربری‌های ممکن زیادی دارد. سه سناریوی آن شامل این موارد می‌شود:

  • کشف فرآیند با استفاده از اطلاعات رویدادها
  • بررسی انطباق فرآیند
  • ارتقا فرآیند

**توجه: در مطالب بعدی سایت این سه سناریو تشریح خواهند شد.

 

نویسنده : Indrajit Datta Chaudhuri
مترجم : عباس بیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *